למה אין קבצי GIF בדפים של גנו ?

פרוייקט גנו

אין קבצי GIF בדפי אתר גנו בגלל הפטנטים (של Unisys וIBM) שחלים על אלגוריתם כיווץ LZW שמשמש ביצירת קבצי GIF.
פטנטים אלו גורמים לכך שלא תוכל להיות תוכנה חופשית שיוצרת קבצי GIF כמו שצריך. הם חלים גם לגבי התוכנה compress, ולפיכך גנו לא משתמש בה או בפורמט שלה.

גם Unisys וגם IBM הגישו את הפטנטים שלהם ב1983, Unisys (ואולי גם IBM) הגישה פטנטים אלו במספר מדינות. במקומות בהם יכולנו לדשת למאגרי הפטנטים, תאריך התפוגה האחרון הוא כפי הנראה 7 ביולי 2004 1. עד אז כל מי שמשחרר תוכנה חופשית שיוצרת קבצי GIF, סביר שתוגש נגדו תביעה. לראייתנו, אין סיבה לחשוב שבעלי הפטנטים יפסידו את התביעה.

לו היינו משחררים תוכנה כזו, ייתכן שUnisys ו IBM היו רואות תביעה של ארגון צדקה כמו FSF כמעשה לא נבון (מסיבות של יחסי ציבור). במקום זה הם יכלו לתבוע את משתמשי התוכנה, ובכללם החברות שמפיצות מחדש תוכנה של גנו. אנו מרגישים שתהיה זו התנהגות בלתי-אחראית מצידנו להביא למצב כזה.

אנשים רבים חושבים שUnisys נתנה רשות להפיץ תוכנה חופשית שיוצרת פורמט GIF. למרבה הצער זה לא מה שUnisys באמת עשתה. הנה מה שUnisys אכן אמרה בעניין ב1995:

Unisys אינה דורשת קבלת רשיון, או העברת תשלום עבור תוכניות מבוססות GIF שאינן מסחריות ואינן למטרות רווח, כולל אלו שמיועדות לשימוש בשירותים המסופקים און-ליין. אותם עקרונות תופסים גם לגבי מפתחים של תוכנה לרשת האינטרנט. Unisys לא תרדוף הפרות לא מכוונות של מדיניות זו מצד מפתחים שיצרו גרסאות של מוצרי תוכנה לאינטרנט לפני 1995. החברה אינה דורשת קבלת רשיון, או העברת תשלום לטובין לא מסחריים ושאינם למטרות רווח, כולל "."Freeware

למרבה הצער, אין זה מאפשר תוכנה חופשית, אלא רק תוכנה כמו-חופשית (18K תוים) שלא ניתן להשתמש בה במערכת הפעלה חופשית כמו GNU. זה גם לא מאפשר כללאת השימוש בLZW למטרות אחרות כגון דחיסת קבצים. לכן היינו חייבים לפתח את GNU zip כתחליף ל.compress

הפצה מסחרית של תוכנה חופשית חשובה מאוד, ואנו רוצים שאת מערכת גנו בכללותה יהיה ניתן להפיץ מחדש בצורה מסחרית. המשמעית היא שאיננו יכולים להוסיף תוכנה שמייצרת קבצי GIF לגנו, לא תחת התנאים של Unisys.

המוסד לתוכנה חופשית הוא ארגון לא מסחרי שאינו למטרות רווח, כך שרשמית ההכנסה שלנו ממכירות CD-ROMs אינה רווח. אולי זה אומר שיכולנו לכלול תוכנות לקבצי GIF בCD-ROM שלנו ולטעון שאנו פועלים במסגרת ההרשאות של Unisys -- ואולי לא. אך מאחר שאנו יודעים שמפיצים-מחדש של גנו לא יוכלו לכלול אותן, מעשה כזה לא יועיל במיוחד.

זמן קצר לאחר שUnisys יצאה עם ההצהרה שלה, כשהרשת בכלליות היתה רגועה כי חשבה שUnisys נתנה רשות לתוכנה חופשית ליצירת קבצי GIF, אנו כתבנו למחלקה המשפטית של Unisys וביקשנו הבהרה של נושאים אלו. לא קיבלנו תגובה.

אפילו אם Unisys באמת נתנה רשות לתוכנה חופשית ליצור קבצי GIF, עדיין היינו צריכים להתמודד עם הפטנט של IBM. גם הפטנט של IBM וגם זה של Unisys מכסים את אותה "המצאה" -- אלגוריתם הכיווץ LZW. (זה יכול להצביע על טעות מצד משרד הפטנטים ורישום הסימנים של ארה"ב, שמפורסם בחוסר היעילות ובשיפוט הגרוע שלו.)

פתיחת קבצי GIF היא נושא אחר. הפטנטים של Unisys וIBM, שניהם כתובים כך שאינם חלים על תוכנה שיכולה רק לפתוח את פורמט LZW, ולא יכולה לכווץ בעזרתו. לפיכך אנו יכולים לכלול, ונכלול תמיכה בהצגת קבצי GIF בתוכנת GNU.

בהינתן מצב כזה, יכולנו עדיין לכלול קבצי GIF בדפי האתר שלנו לו רצינו. הרבה אנשים אחרים היו שמחים לספק לנו אותם, ןלא היינו נתבעים על אחזקת קבצי GIF בשרת שלנו.

אך אנו מרגישים שאם אנחנו לא יכולים להפיץ את התוכנה שמאפשרת לאנשים ליצור קבצי GIF, אנו חייבים להמליץ על אלטרנטיבה. אנו עצמנו צריכים להשתמש באלטרנטיבה עליה אנו ממליצים.

ב1999 Unisys אמרה את הדברים הבאים בנושא הפטנט שלהם:

Unisys נשאלה לעיתים קרובות אם נדרש רשיון של Unisys בשביל להשתמש בתוכנת LZW שמושגת באמצעות הורדה מהאינטרנט או ממקורות אחרים. התשובה פשוטה. בכל מקרה נדרשים רשיון או הצהרה כתובים וחתומים על ידי נציג מורשה של Unisys לכל שימוש, מכירה, או הפצה של כל תוכנה (כולל מה שידוע בשם "freeware") ו\או חומרה שמספקת יכולת המרה באמצעות LZW (לדוגמה, תוכנה שהורדה מהרשת)

באמצעות הצהרה זו מנסה Unisys לבטל את מה שאמרה ב1995 כשנתנה חלקים מהפטנט לציבור. החוקיות של צעד כזה מוטלת בספק.

נקודה נוספת היא שהפטנטים של LZW ופטנטים של תוכנה בכלל -- מהווים פגיעה בחופש של מתכנתים באשר הם, וכל המתכנתים צריכים לעבוד ביחד נגד פטנטים בתוכנה.

כך שגם אם יכולנו למצוא פתרון שיאפשר לקהילת התוכנה החופשית ליצור קבצי GIF זה לא באמת פתרון, לא לבעיה בכללותה. הפתרון הוא לעבור לפורמט אחר ולא להשתמש יותר בGIF.

לפיכך, איננו משתמשים בGIF, ואנו מקווים שגם אתם לא תשתמשו בו יותר.

ניתן ליצור תמונות לא דחוסות שמתנהגות כמו קבצי GIF בכך שהן עובדות עם תוכנות שפותחות את פורמט GIF. ניתן לעשות זאת מבלי להפר פטנטים. דמויי-GIF אלו מועילים לכמה וכמה מטרות.

ניתן גם לייצר קבצי GIF על ידי שימוש בקידוד אורך היתקלות (run length encoding) שחופשי מפטנטים, אך אינו משיג את הדחיסה שניתן לצפות לה מGIF.

החלטנו לא להשתמש בדמויי-GIF אלו באתר שלנו משום שהם אינם פתרון מספק לבעיה של הקהילה. הם עובדים, אך הם גדולים מאוד. מה שהרשת צריכה הוא פורמט דחוס חופשי מפטנטים, ולא דמויי-GIF גדולים.

פורמט PNG הוא פורמט דחוס חופשי מפטנטים. אנו מקווים שהוא ייתמך בצורה נרחבת; אז נשתמש בו. יש לנו גרסאות PNG של התמונות בשרת זה.

תורגם: 18 במאי 2003, 00:22:00 שעון ישראל, על ידי the duke (נערך: 16 ביולי 2003, 16:23:00 שעון ישראל, על ידי מורן זלצמן), במסגרת תרגנום

זכויות יוצרים 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2003 המוסד לתוכנה חופשית, בע"מ, טמפל-פלייס 59 - דירה 330, בוסטון, מסצ'וסטס 02110, ארה"ב

העתקה מילה במילה והפצה של מאמר זה כולו מותרת בכל מדיום, בתנאי שהודעה זו והמקור שלה באנגלית נשמרים בו. בכל מקרה של אי בהירות בנוגע לתנאים הנ"ל יש לפרשם על פי הגירסה האנגלית המובאת להלן.

Copyright (C) 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110, USA

Verbatim copying and distribution of this entire article is permitted in any medium, provided this notice is preserved.